O maltipoo | Hodowla maltipoo CON AMORE
Maltipoo to niebezpieczna
rasa, potrafią
skraść człowiekowi serce.
Odwiedziło nas
Dzisiaj: 359
Wczoraj: 817

O maltipoo

UWAGA! 

Informuję, że teksty i zdjęcia zawarte na stronie nie mogą być kopiowane, przetwarzane i rozpowszechniane w całości lub w części bez mojej zgody. Jest to zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170. Każdy utwór podlega ochronie prawnej, a są nimi teksty publikowane w Internecie, filmy, nagrania muzyczne, programy komputerowe, itp. Autorom przysługuje ochrona a tym samym możliwość egzekwowania odpowiedzialności cywilnej i karnej.

 Dziesięć lat hodowli maltipoo, to lata zdobywania doświadczenia i wiedzy, którymi postanowiłam się podzielić w sprawach interesujących przyszłych właścicieli. Zauważyłam, że wiele osób, które uznają, że będzie to najwłaściwszy pies dla ich rodzin, tak naprawdę niewiele wie o maltipoo, poza tym, że to śliczne i słodkie pieski.

Maltipoo są hybrydą, w pierwszym pokoleniu pochodzącą od dwóch ras: matki maltanki i ojca pudla toy. Takie były założenia twórców rasy w USA, gdzie wiele Związków Kynologicznych uznało maltipoo za rasę w 1995 roku. Tylko taka konfiguracja rodziców daje szczenięta, które można nazywać maltipoo: malti – od maltese czyli maltańczyk i poo od poodle czyli pudel. Gdyby pierwszą matką była pudliczka a ojcem maltańczyk, szczenięta nazywałyby się poomalti i byłyby inną rasą, ponieważ ujawnianie dziedziczonych cech genetycznych odbywałoby się inaczej. Takie szczenięta miałyby budowę pudla: wysokie łapy i szczupłe ciało. Maltipoo ma wyglądać jak maltańczyk: zwarta budowa i krótkie łapy. Ponadto, wszystkie hybrydy, których ojcem jest pudel, dziedziczą wybitną inteligencję tej rasy oraz zdolność wyczuwania ludzkich emocji. To cechy wydawałoby się bardzo pożądane u psa, który ma być na długie lata członkiem rodziny. Jednak, czy jest tak w przypadku każdej rodziny? Chęć bycia właścicielem maltipoo, moim zdaniem wiąże się z udzieleniem sobie odpowiedzi na najważniejsze pytanie: Czy taki pies będzie miał szczęśliwe życie w naszym domu?

Gdy decydujemy się na zostanie opiekunem psa, bardzo często w wyborze właściwej dla siebie rasy kierujemy się tylko swoim gustem, może modą na konkretną rasę, tym, że ktoś znajomy ma takiego psa i jesteśmy nim zachwyceni. Jednak to za mało. Pies jest żywą, czującą istotą i oprócz własnego zadowolenia z posiadania modnego psa, musimy wziąć pod uwagę jego potrzeby. Pies jest całkowicie zależny od opiekuna, który decydując się na zostanie właścicielem psa, musi być świadomy jakie potrzeby ma rasa którą dla siebie wybierze i być gotowym na ich zaspokojenie.

Psy nie są jednakowe, nie tylko z wyglądu. Są rasy, które są samodzielne, pewne siebie, dające sobie doskonale radę pozostawione na 8 godzin samotnego pobytu w domu. Są również psy o średnim poziomie inteligencji i podstawowych potrzebach, które z powodzeniem zostaną pod opieką kogoś zaufanego gdy właściciel wyjedzie na jakiś czas. Te psy przywiążą się do właściciela i będą mu to okazywały, ale niekoniecznie będą potrzebowały całkowitej uwagi swojej ludzkiej rodziny.

Maltipoo pod względem inteligencji i emocji są jak pudle, co jest cudowną cechą tej rasy, ale wiąże się również z ich szczególnymi potrzebami związanymi z wyjątkowo silnym przywiązaniem do właściciela. Maltipoo, tak jak pudle mają skłonności do odczuwania lęku separacyjnego. Z tego powodu bardzo źle znoszą zbyt długą samotność, a pozostawione pod opieką kogoś nie będącego domownikiem – cierpią, co może skończyć się depresją i utrwalonym lękiem.

Wybitna inteligencja psa jest zobowiązaniem dla właściciela. Pies powinien wykorzystywać swoją inteligencję w sposób ukierunkowany, czyli: musi być uczony komend i współpracy z człowiekiem. Brak nauki i zaniedbanie wychowania będzie skutkowało tym, że pies sam wymyśli sobie zajęcie, które ostatecznie niekoniecznie spodoba się właścicielowi i nie będzie to wina psa.

Maltipoo w pierwszym pokoleniu mają matkę rasy maltańczyk. Maltańczyki należą do ras pierwotnych, ingerencja ludzi w rasę skupiała się wyłącznie na miniaturyzacji. Maltańczyki mają silne, pierwotne geny, w tym gen białego koloru włosa.

Ojcem jak już wyjaśniłam jest pudel toy. Pudle występują w kilku kolorach, z których pierwotnymi są kolory biały i czarny. Skupię się na kolorze apricot, ponieważ moje szczenięta pochodzą od pudla w tym kolorze. Kolor pudli ma tendencję do płowienia. Z tego powodu FCI kilka lat temu usunęło z nazewnictwa barwy pudli kolor red – ponieważ to kolor nietrwały i bardzo szybko płowiejący. Każdy pudel w odcieniu od morelowego, przez złoty, beżowy, karmelowy do wiewiórczej czerwieni jest koloru apricot. Pudle mają włos o strukturze włosa ludzkiego i tak jak ludzkie włosy, włos pudli zmienia kolor, inny jest zimą, płowieje latem pod wpływem słońca.  Siła genu koloru pudla przekłada się ściśle na utrzymanie koloru przez maltipoo, decyduje o tym wyłącznie genetyka. Maltipoo może urodzić się w silnym kolorze pierwotnym ojca, ale jeśli ojciec z czasem spłowiał, szczenię spłowieje również. Dlatego warto podczas odbioru szczenięcia poprosić hodowcę o pokazanie ojca. Maltipoo w pierwszym pokoleniu ma 50% genów maltańczyka i 50% genów pudla. Ujawnianie się koloru maltipoo może przebiegać różnorodnie, ponieważ kolor ujawniony po urodzeniu może się zmienić, duże znaczenie ma tutaj jak wspomniałam siła genu koloru pudla. Szczenię urodzone w kolorze pudla może zachować swój kolor, ale może również spłowieć, co dzieje się bardzo często z dwóch powodów. Jednym jest słaby kolor ojca, drugim silny gen koloru białego maltańczyków. Ale może być także odwrotnie. Szczenię urodzi się jasne, bardzo jasne lub nawet białe. Jednak, jeśli gen koloru pudla jest silny, włos szczenięcia ściemnieje i wybarwi się mniej lub bardziej, może nawet ostatecznie osiągnąć pierwotny kolor ojca. Przykłady takiej przemiany można zobaczyć w zakładce Poprzednie mioty – W nowym domku.

Zdrowie maltipoo. Po dziesięciu latach, które minęły od założenia hodowli maltipoo, mogę powiedzieć, że: Pierwszy maltipoo z Con Amore, będący potomkiem mojego pierwszego reproduktora ma obecnie 9 lat. Znam go i widuję, ponieważ należy do mojej przyjaciółki. Nie jest już młodym pieskiem, ale zachowuje się, jakby nikt mu tego nie powiedział. To cecha, którą wyróżniają się pudle: zachowują szczenięcą radość i energię do późnych lat. Jednak psy są żywymi istotami i jak każdy żywy organizm, mogą zachorować. Pudle toy w szczenięctwie mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, maltańczyki są raczej odporne na błędy dietetyczne. Jednak hodowca ani właściciel nie wiedzą, czy szczenię będzie miało wrażliwość ojca czy większą odporność przewodu pokarmowego matki. Dlatego lepiej nie ryzykować i nie eksperymentować z przysmakami dla szczeniaka do ósmego miesiąca życia.

Maltipoo posiadają włos o strukturze włosa ludzkiego. Ich włosy są gęściejsze niż u ludzi, jednak ponieważ nie posiadają podszerstka, marzną zimą. Ciepłe ubranko zakładane na spacer jest koniecznością.

Właściciele szczeniąt z mojej hodowli otrzymują 36 stronicowy poradnik zawierający szeroko omówione informacje dotyczące opieki nad szczenięciem i dorosłym maltipoo zawarte w rozdziałach: Bezpieczeństwo, Zdrowie, Żywienie, Higiena i Pielęgnacja, Wychowanie, Warto Wiedzieć, Gdy Nasz Pies, Podróż do Nowego Domku oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dlatego nie będę rozpisywała się szczegółowo na te tematy. To, co opisałam powyżej dotyczy wszystkich maltipoo.

 Prawa autorskie tekstu zastrzeżone.

Kopiowanie zabronione.